הדבש שלי כשר ?

טל דבש - עסיס מלון

לפני ראש השנה אני הופך להיות יקיר המשפחה, הקרובים והחברים, כולם מבקשים לרכוש \ לקבל \ לטעום \ לנסות \ רק טיפה \ נו באמת…

האם הדבש שלך כשר ?

אז אם זכיתם להיות בקבוצת החברים שלי שטועמים מהדבש שלי, אתם בטוח יודעים שאין בעיה אצלי עם כשרות בדבש (בכלל אין כמעט בעיה עם דבש וכשרות…).

הסיבה שנזכרתי בזה היא כי השבוע שאלה אותי אחת מבנות-הדודות הרחוקות, בארוע משפחתי אם הדבש שלי כשר ? כי היא רוצה להביא למישהו…..
אם יש לי הכשר ? ושל איזו רבנות ?
ואם היא יכולה לומר בביטחון שאין בעית כשרות אצלי, למרות שלא מופיע סימון של כשרות על הצנצנות שאני מחלק.

בוא נעשה סדר בבאלגן – כשרות

אז מי שעדיין לא קרא את הפוסט בנוגע לכשרות בדבש, מהיכן היא הגיעה, מה הפסיקה שלה ועוד – מוזמן להציץ בפוסט הזה (אעדכן אותו בקרוב עם עוד מספר פסקי הלכה)

בגדול, דבש מצוף פרחים, כשר בשני תנאים שלא מעורבבים בו חלקים אחרים (דונג, חלקי דבורים, שעווה) והתנאי השני שלא ביצעו בו עבודות בשבת (אם הדבוראי יהודי). זהו!

לכן דבש "טהור" כשר תמיד, בכול מקום בעולם.

הבעיה מתחילה כאשר מערבבים בין דבש לשיקוליים עיסקיים….

כי הדבש שאנחנו קונים בסופר הוא לא תמיד דבש "טהור" ופה מתחילה הבעיה. נקודה ראשונה, הדבש בארץ ברובו מיובא או מעורבב עם דבש מיובא ונקודה נוספת היא הערכים שמכיל הדבש, כפי שציינתי כבר הדבש "של הסופר" ברובו מגיע מיבוא ופה אנחנו צריכים לדעת מהיכן אותו יבוא מתבצע.


אקדים ואומר שהמידע שאני עומד לכתוב מבוסס על דיווחים של האיחוד הארופי (עידכון אחרון אוק' 2021) ועל פרסומים של משרד הבריאות שהעלתי בפוסט הזה וניתן לעקוב גם אחרי האתר של משרד הבריאות, יתכן שמרגע כתיבת הפוסט ועד שאתם תקראו אותו יעבור זמן, אז תבדקו (ואני גם לא רוצה שיתבעו אותי על מסירת מידע לא אמין…)

תקנות

האיחוד הארופאי אוסר על יבוא דבש מסין כיוון שהם מעורבבים בסוכר ענבים או כמויות הריסוס וחומרי ההדברה גבוהים עשרות מונים מהמותר, בישראל הקטנטונת הגישה שונה (אולי בגלל שאנשים יותר אמיצים או חכמים) ומשרד הבריאות "ממליץ" לא לצרוך את רשימת הדבשים שהוא פירסם (שזה מרתיח אם תשאלו אותי, במקום לסגור את המקום של אותו סופר שמוכר את הרעל הזה…)

אז אם נחזור לכשרות – מרגע שהדבש לא טהור, כבר הרבה יותר קשה להבין ממה הוא כן עשוי, אם הוא כשר, מה הוא מכיל וכו'.

ונקודה אחרונה, ישנו מושג שנקרא "טל דבש" או באנגלית Honeydew (ולא, לא כוונה לסוג מלון).

טל דבש אינו דבש העשוי מצוף פרחים אלא עשוי מהעסיס שמוציא הפרי, ניתן להיתקל בדבש זה בעיקר בקיץ בסיום עונת האבטיחים לדוגמה כאשר החקלאים זורקים מהמיקשה את האבטיחים הישנים והדבורים אוספות את עסיס האבטיח ומביאות אותו לכוורת.
מבחינת כשרות – רוב הדבש הישראלי עשוי צוף ולכן אין בעיה, עם זאת ישנן מדינות שמוכרות דבש העשוי בעיקר מטל-דבש לדוגמה מקומות שיש בהם ריכוז גבוה של עצי אורן והרי ידוע שאין פריחה בעצי אורן ועדיין הם מפיקים דבש – כיצד?!

בקצרה כיצד הדבורים יוצרות דבש מטל-דבש: כנימות פולטות כמות גבוה סוכר (טל-דבש) שהוא נצרך ע"י נמלים ודבורים.

חרקים עולם קטן בגדול

הפרשה סוכרית זו נקראת טל-דבש והיא מופרשת מפי-הטבעת של הכנימה. טיפות הטל-דבש עשויות להוות מזון עתיר אנרגיה ואין זה מפתיע שנוזל מתוק זה מושך אליו חרקים רבים; בהם נמלים, דבורים, צרעות, מינים אחדים של ארינמלים, זבובים ועוד.
……
לאיכות הטל-דבש השפעה רבה על מידת הנוכחות והיקף פעילות הנמלים סביב הכנימות. נמצא שנמלים מעדיפות כנימות עלה המייצרות טל-דבש עם תכולה גבוהה של הרב-סוכר Melezitose. סוכר זה חיוני עבורן לקיום תקין של תהליך האוסמוזה בתאים. רמת המלזיטוז בטל-דבש מושפעת מהפונדקי עליו ניזונות הכנימות. נמצא שבמינים אחדים של כנימות, נוכחות נמלים מעודדת ריכוז גבוה יותר של מלזיטוז.

קישור למאמר המלא

וכאשר מרבית הצוף שמביאות הדבורים לכוורת מכילות טל-דבש, זה כבר דבש לא כשר.

לסיכום – אם אתם מכירים מישהו שמגדל דבורים בכוורת שבגינה \ חצר \ בבית \ על הגג \ בשדה הפתוח, כול עוד הוא לא ביצע את עבודת הרדיה בשבת – הדבש כשר, בחו"ל עוד יותר פשוט כי אם הדבש נרכש מאינו יהודי, אין בעיה של איסור עבודה בשבת אך חשוב לדעת אם הדבש הופק מצוף פרחים או מרכיבים אחרים.

בתאבון!!!

השאר תגובה