עש הדונג, טיפול אורגני טבעי

Wax Moth

לפני שאתחיל תזכורת קצרה,

עד לפני מספר שנים מגדלי דבורים (חובבנים או מסחריים) אחסנו את חלות הדבש שלהם בתקופות המתות במחסנים, כיוון שעש הדונג מטיל את ביציו בקרבת חלות דבורים וזחלי העש מכרסמות בהנאה את החלות (וכול מה שמסביב) הטיפול הרגיל היה לאפסן את החלות במקום אטום, ולהרעיל את האוויר בפוספין אשר מתפשט במגע עם הלחות באוויר וחונק כל גוף חי אשר הוא בא איתו במגע.

באופן כזה במידה והיו פרפרי עש או זחלי עש הם נחנקו וכיוון שהמקום אטום פרפרי עש חדשים לא יכלו להגיע ולהטיל מחדש ביצים ובכך הצליחו לשמור על חלות הדונג עד לעונה הבאה….

אך בעקבות ארוע מצער שגרם למותם של שני ילדים הוחלט לאסור את השימוש בבתי מגורים וכיום רק מדביר מקצועי מותר לו לרסס את החומר באתרי אחסון אטומים עבור מגדלי הדבורים.

מאז אותו מקרה מצער מגדלי דבורים מסחריים ניסו שיטות נוספות לאחסון בטוח יותר כמו קירור, מועצת הדבש ניסתה לעזור ולהצטרף להשקעה של חדרי קירור למגדלים מסחריים גדולים ואפילו כאן בבלוג יצא לי לרשום כיצד השתמשתי במקפיא גלידה לצורך שימור החלות דבש.

השבוע התוודעתי לחומר ביולוגי חדש, שאינו רעיל לא לבני אדם ולא לדבורים אך קטלני לסוגי העש השונים וגם לעש הדונג – בקטריה

B401/B402 (Certan): Wax Moth Control

המוצר מבוסס על מיקרואורגניזם בשם Bacillus thuringiensis.

התכשיר משמש כטיפול מונע בעש הדונג, המוצר בטוח וידידותי לסביבה המבוסס על תמיסה מרוכזת של Bacillus thuringiensis, מיקרואורגניזם.

בארץ נתקלתי בשתי חברות המוכרות תכשירים המכילים את הבקרטיה כגון "ביו-טי פלוס" או "דיפל DF" יתכן שקיימים עוד.

בכול אופן התכשירים הם מכילים את את המיקרואורגניזם Bacillus thuringiensis, המוצרים מאושרים לחקלאות אורגנית, אינם רעילים לבעלי דם-חם אינם פוגעים בחרקים ואינם רעיל לדבורים.

התכשיר ביולוגי ופועל כרעל קיבה לזחלי העש בלבד.

ההמלצה לשימוש בתכשיר היא לאחר רדיית הדבש מהחלות, בד"כ אחרי יבוש \ שוד יזום, לפני אפסון החלות. השימוש בו הינו חד-פעמי לפני איחסון והוא יספק יעילות גבוהה מאוד נגד עש הדונג עד העונה הבאה.

חשוב להדגיש – הוא לא מיועד לשימוש קבוע או בתוך הכוורת, מהחשש שהעש יפתח עמידות למוצר ולכן יש להשתמש בו אך ורק בתקופת איחסון החלות.

המוצר 100% ביולוגי, אינו משאיר שאריות בשעווה או בדבש, אינו משנה את טעמו של הדבש וידידותי לסביבה.

מתאים לחקלאות אורגנית בהתאם לתקנה של המועצה EEC מס' 2092/91 ששונתה ב-24 ביוני 1991.

ניתן לקרוא עוד ולהזמין את המוצר מהאתר של החברה:

B401/B402 (Certan): Wax Moth Control | Vita Bee Health (vita-europe.com)

בארץ ניתן לרכוש בין השאר גם מחברת ביו-יום שבקיבוץ אייל (המשרדים בצור-יגאל).

ביוטי פלוס – קוטל מזיקים ביולוגי (bioyome.com)

או מחברת אגריקה

Agrica

מצורף סרטון הדגמה מהאתר, לאופן טיפול בחלות הדבש לפני אחסון

התחלה טובה לפתרון ואולי לא?

אין ספק שפתרון שכזה למגדל חובבן או מגדל מסחרי קטן אידאלי ויעזור מחד להגן על חלות הדבש בין העונות ויצמצם את הרצון להשתמש ברעלים באופן לא אחראי (או ללא פיקוח של מדביר חלילה).

אך למגדל מסחרי, הגשת החומר באופן שמצריך התזה על כול חלה וחלה לפני אחסון, היא בעייתית ולא נוחה לכמויות גדולות.

אולי בעתיד ימצאו דרכים לפתור את הקושי הנ"ל אך לעת עתה, זוהי התקדמות בכיוון הנכון ואני מקווה שנמשיך לראות פיתוחים והמצאות מהסוג הזה.

מי יודע, אולי בפוסטים הבאים אכתוב על הניסיון שלי במוצר…..

השאר תגובה